Fotoğraf Çerçevesi Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Çerçevesi Nasıl Yapılır?
30 Ocak 2018 admin

DIY Fotoğraf Çerçevesi Nasıl Yapılır?

Resim çerçeveleri en sevdiğiniz resimleri göstermek için harika bir yoldur, ancak pahalı olabilirler. Çerçeveler sevdikleriniz için mükemmel hediyelerdir. çerçeveyi kendi duvarlarını süslemek için tercih ederler. Size Evinizde kolayca bulunabilecek malzemelerle beş farklı yöntem ile yapılabilen fotoğraf çerçevelerini göstereceğiz.

1: Karton veya Yapı Kağıdı Kullanımı

Bir karton veya inşaat kağıdını dikdörtgen halinde kesin. Çerçevenin büyüklüğü bu olacak. Ne kadar geniş olmasını istediğinize bağlı olarak, her iki tarafı resimden birkaç santim daha büyük yapın.

Kartonun ortasından bir dikdörtgen kes. Dikdörtgenin boyutu fotoğraftan biraz daha küçük olmalıdır.

Çerçeveyi boyayın. Tek bir renge boyayınız veya çerçeveyi desen ve şekilli boyayınız. Çerçeveyi süslemek için işaretçiler, boya kalemleri, kalem veya renkli kalemler de kullanabilirsiniz.

Kağıt süslemelerinde tutkal. Şekilleri kağıttan kesin – yıldızlar, kalpler, hayvanlar, harfler veya semboller sadece bazı fikirlerdir – onları çerçeve üzerine yapıştırın.

Süslemelerinizle yaratıcı olun. Kumaş, düğmeler, boncuklar, parıltı, çıkartmalar veya aklınıza gelebilecek başka şeyler kullanın. İstediğiniz desende bu süslemeleri yapıştırın.

Çerçevenin arkasını yapın. Başka bir kağıdın dışına bir dikdörtgen kes. Bu dikdörtgen, çerçevenin merkezini kolayca kaplayacak şekilde tüm kareden biraz daha küçük olmalıdır.

Bu yeni dikdörtgeni çerçevenin arkasına yapıştırın. Üç kenara sıkıca ve düzgün bir şekilde tutkal sürün ve yapıştırın. Ancak resmi kaydırarak sokacağınız bir tarafı açık bıraktığınızdan emin olun, böylece resmi slayt haline getirebilirsiniz.

Resmi çerçeve içine kaydırın. Çerçevenin arkasındaki açık bıraktığınız taraftan içeri kaydırın.

Bitirdiniz.

2: Dondurma çubuklarını kullanma

Dondurma çubuklarını süsleyin. En iyi göz için altı veya yedi adet büyük kabuklu çubuk gerekir, ancak daha küçük çubuklar da kullanabilirsiniz. Onları, soyma bandı veya başka desenli bantla örtün veya işaretleyiciler, renkli kalemler veya boya ile süsleyin.
dondurma çubuklarını çerçevenizi oluşturmak için tutkalla birbirine yapıştırın. İki çubuğ dikey olarak, yaklaşık beş santim öteye yatırın ve süslü bir çubuğu üste yatay olarak tutkallayın. işlem boyunca herhangi bir tutkal görunmesine izin vermemek için dikkatli olun, birinciye bitişik süslenmiş çubuk yapıştırın. Süslenmiş çubuklarla iki dikey çubuk tamamen gizlenene kadar devam edin.
Çerçeveyi süsleyin. Yapıştırıcı ile çerçevenin önüne hoşunuza giden şekiller veya ahşap şekiller, boncuklar, kağıt, düğmeler, şerit yapıştırınız.
Fotoğraflarınızı ekleyin. Daha küçük resimler bu çerçeve için daha uygundur – cüzdan boyutundaki bir fotoğraf kullanarak, duvarda daha fazla dekorasyon için alan  bırakıyor ve hem resim hem de çerçeve iyi görünüyor. – Fotoğraflarınızı çerçeveye eklemek için tutkal, bant veya bir itme pimi kullanın.
Arkaya bir mıknatıs ekleyin. Çerçevenin arkasına güçlü bir mıknatıs tutturun ve resmi yatay olarak ve üst tarafın yakınında ortalayın, böylece resmi buzdolabınıza veya başka herhangi bir metal yüzeye manyetik olarak asabilirsiniz.
. İsterseniz bir mıknatıs yerine bir kanca kullanabilirsiniz, ancak bu çerçevenin küçük ve hafif ağırlığı, buzdolabınıza veya okul dolabınıza mükemmel bir ek sağlar.
Tamamlandı!

 

3: Çubuk veya Dalları Kullanma

4, 8 veya 12 çubuk toplayın. Numara, çerçevenin ne kadar kalın olmasına bağlıdır. Uzun bir ayak ve ilgili olmalıdır 1 / 4 ile 1 / 2 inç çapında (0.6 ila 1.3 cm) olabilir. Nispeten düz, düğmeler, çatallı veya diğer çirkin özelliklerden yoksun, düz çubukları seçin.

Çubukları hazırlayın. Bunların hepsinin aynı uzunluğa, yaklaşık 11 inç (27.9 cm) uzunluğa sahip olmasına dikkat edin. Yaprakları veya dalları kaldırın. Çöpleri kirliyse yıkayın. Daha sonra çubukları dört gruba bölün (1, 2 veya 3’lü) ve her bir çubuk grubunu çerçeve oluşturmak üzere dışarıya koyun; resmin her iki yanındaki bir çubuk grubuyla.
  • Daha geniş bir çerçeve oluşturmak için her gruba yapışan çubukları birbirinin yanında yan yana koyun.
  • Resminizin yerleştirdiğiniz çubukların ortasındaki dikdörtgene sığacağından emin olun.
Bir köşede çubukları sicimle birlikte sıkıştırın.Sicimin bir ucunu çerçevenin bir köşesinin arkasına yapıştırmak için sıcak silikon tabancası kullanın (Sopaları bir araya getirmek için başlangıçta sıcak silikon da kullanabilirsiniz). İğneyi köşe başının çaprazına çapraz olarak getirin. Daha sonra yatay olarak kavşağın arka tarafına getirin. Çapraz olarak tekrar ön tarafa getirin – bu kez diagonal diğeri doldurmalıdır (ilk kez sağdan sola alttan sola giderseniz bu kez alttan sağa sola gidersiniz). Bu kez dikey olarak arkaya sarın. Yine, çapraz ve sonra yatay ve çapraz sarın ve daha sonra dikey olarak sarın. Bu noktada, köşenin ön tarafında her bir köşegen boyunca iki sarmal sargısı bulunması gerekir; dolayısıyla sarmal, kalın bir X oluşturmalıdır. Arka kısım, kesişimin her iki yanında bir sargı olmalıdır; bu yüzden arkadaki sicim ince bir kare oluşturmalıdır. Sicim ucunu sıcak silikonla sabitleyin.
  • Her iki taraftaki çubukları düz tutun ve birbirine yakın tutun. Sicimin düğüm boyunca sıkı olduğundan emin olun, böylece çerçevenin kenarları emniyet altına alınır.
  • Diğer görünümlerle denemek isterseniz, köşeleri bağlamak için herhangi bir kirpik deneyin. Bir kare veya çapraz kirpik deneyin veya kendi deneylerinizden birini deneyin.
  • Diğer üç köşe için bunu tekrarlayın. İşiniz bittiğinde güçlü ve güvenli bir çerçeveye sahip olmanız gerekir.
Resmi çerçevenin arkasına yapıştırabilirsiniz. Gerekirse fotoğrafı sığdırmak için düzeltin. Doğrudan fotoğrafta tutkal yapmak istemiyorsanız veya resmi çerçeve içinde değiştirebilmek istiyorsanız bunun yerine daha büyük bir kağıdı çerçevenin arkasına yapıştırın. Bu kağıdı üç tarafa takın ve fotoğrafı son taraftaki boşluğa kaydırın.
Asmak için kullanılacak çerçeve üstüne bir parça sicim yapıştırın. Bu sicim, çerçevenizin boyutuna bağlı olarak altı ila sekiz inç uzunluğunda olmalıdır. Üstteki iki köşenin her birine yine sıcak bir tutkal silikon kullanarak takın. Çerçeveyi bu tuttuğundan asmanız mümkün olacak.
Tamamlandı!

4:Ahşap Kesitlerin veya Kare Dübellerin Kullanımı

İsterseniz resmi takın. Resmi ahşap çerçeveye yapıştırırsınız. Resimde doğrudan tutkal istemiyorsanız resmin etrafında bir sınır istiyorsanız, yüksek kaliteli kağıt veya karton bir parça bunu bantlayın.

İki eşleşen ahşap oyuk veya kare dübel alın. Bir geniş inç veya yaklaşık ince tahta parçaları 1 / 4 ile 1 / 2 inç (0.6 ila 1.3 cm) bir kare dübel. Bunlar resmin genişliğinden yaklaşık bir inç daha uzun olmalı.

 

 

Ahşap oyuklarını veya dübellerini istenilen renge boyayın ya da vernikleyin. Bu çerçevenin sadeliğiyle ahşabını en iyi görünüyor. Bununla birlikte, ayrıca düz bir renk boyayabilir veya isterseniz boya ile süsleyebilirsiniz.
Ahşap resmin üstüne ve altına tutkal sürün. Resmi yatay olarak merkezlendirin ve ahşabın üstü düz ve düz bir düz olduğundan emin olun. Resmin üstünde ahşap tutkal sürün, böylece resim altta görünür. Resmi çok fazla örtmek zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız, resmin altına başka bir kağıt parçası kullanın ve yerine ahşap yapıştırın.
İpi, üst ahşap parçasına takın. Resmi asmak için kullanacağınız bir ip parçası alın. Resminizin boyutuna bağlı olarak, 8 ila 12 inç (20,3 ila 30,5 cm) uzunluğunda olmalıdır. Küçük kancaları ahşap arkasına, resim kenarından ahşabın kenarı arasına kadar yaklaşık olarak vidalayın. İpi bu kancalara bağlayın.
Kancaları kullanmak istemiyorsanız, ipi sıcak silikonla yapıştırın tahta üzerine. Bu, yeterince güvenli olacak ve çerçevenin önünden geçmeyecek.
Tamamlandı!

5: Eski Dergiler veya Kağıt Kullanma

 

Gösterişli veya temel bir çerçeve yapın. Çerçevenin olmasını istediğiniz kadar büyük bir karton parça kesin ve resmin ortasında bir açıklık bırakın. Çerçeve istediğiniz kadar basit ya da yaratıcı olabilir – temel dikdörtgeni atın ya da iki ya da üç farklı resim için pencerelerle geniş bir tabanı kesin. Resimlerinizi tutmak için her resim penceresinin arkasına yapım kağıdı ekleyin. Kağıdı üç tarafa tutkal edin, böylece resimleri çerçevenin içine ve dışına kaydırın.

 

Birkaç eski dergi veya başka bir kağıt toplayın. Dergilerin renkleri ve parlaklığı bu çerçeveleri mükemmelleştirir, ancak eski gazeteyi, karton kağıdı veya etrafında uzanan başka bir çizik kağıdını da kullanabilirsiniz.

 

Kağıdı şeritler halinde kesin. Dergi sayfalarını kullanıyorsanız, her sayfayı yarım boyda kesmeniz yeterlidir. Gazete kullanıyorsanız, yaklaşık dört santim genişliğinde ve on santim uzunluğunda şeritleri kesin.

 

Bir kağıt şeridini bir tüpe almak için ahşap dübel veya şiş kullanın. Dübelin sayfanın 45 dereceden daha fazla bir açıyla kağıdın bir köşesine yerleştirin. Kağıdın köşesini ahşap dübelin etrafına döndürün. Kağıdı sıkı tutun, kağıdı bir tüp haline getirmek için dübel kullanın.

Döndürdüğünüzde, dübel kenarları kağıtla kaplanır. Onları kaybetmeyin, çünkü dübelin borudan çıkmasını zorlaştıracaktır. Dübelin tek bir tarafına kaydırılması için her zaman yuvarlanmış kağıda yapışan bir tutamağa sahip olduğunuzdan emin olun.

 

Kağıdın kenarına yakın olduğunuzda, tüpü bir arada tutmak için kenar boyunca tutkal yerleştirin. Başlamış olduğunuz yerin ters köşesine bir damla tutkal koyabilirsiniz; Bu tüm tüpü bir arada tutar. Bununla birlikte, daha sonra tüpü keserseniz, yapışmış kısmı kesip boruyu çözme riski taşırsınız. Bunu önlemek için tüpün tüm dış kenarına tutkal koyun. Böylelikle, kesim ne zaman ve ne yaparsanız yapasın sarılır.

 

Çerçevenizi kaplayacak kadar yuvarlak rulo oluşturmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın. Düşündüğünüzden daha fazlasına ihtiyacınız olacak, bu yüzden devam etmeden önce bol miktarda tüp rulo yaptığınızdan emin olun.

 

Tutkal ile temel çerçeveyi örtün. Kağıt tüplerini yerinde tutmak için bir başka tutkal kullanabilirsiniz, ancak tutkal etkili, güvenli ve çalışması kolay olma eğiliminde olduğundan, bu çerçeve için mükemmel bir seçenektir.

 

Tüpleri çerçevenin kenarlarına yerleştirin. Bu, kenarlara temiz, pürüzsüz bir görünüm ve his verecek ve diğer tüplerin uçlarını kusursuz bir şekilde kesmeyi düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

 

Çerçeveyi tüplerle doldurun. Boruları takmadan önce ebatlarına kadar kesin veya yerlerine koyarken takın. Basit bir çerçeve için, tüm tüpleri çerçeve üzerine dikey olarak, diğerinin hemen yanına koyun. Bu basit, klasik bir görünüm yaratacaktır.

Tüpleri köşegen veya dikey olarak birbirlerine dikerek deney yapın veya desen oluşturmak için onları kullanın. Örneğin, çerçevenizin ortasında elmas oluşturmak için geri kalanından 45 derece döndürülen küçük bir kare tüp ekleyin. Köşeleri oluşturmak için tüpleri bükün veya çerçevenin kenarından yapışmasına izin verin. Yaratıcı olun – Tüplerin düzeni çerçevenizin görünümünü ve şeklini tanımlar.

Çerçevede boşluk veya delik bulunmaması için tüpleri sıkıca yerleştirdiğinizden emin olun.

Tüpleri bir Mod Podge tabakası ile örtün. Çerçeveyi tüplerle doldurmayı tamamladığınızda, mat bir tabaka onları bir araya getirip yerinde tutmak için bir tutkal olarak işlev görür. Ayrıca, çerçeveyi güçlendirecek ve net ve parlak tutacak bir kabuk örtüsü sağlayacaktır.

 

Çerçeveyi kurutun. Mat tamamen kurutulduktan sonra, resimlerinizi çerçeveye kaydırın.

Kaynak : www.wikihow.com