Paspartu Nasıl Yapılır?

Paspartu Nasıl Yapılır?
14 Şubat 2018 admin

Paspartu yapımı

Paspartular resmin merkezini merkezileştirmek ve mekana derinliği hissetmek için fotoğraf ve resim çerçevelemelerinde kullanılır. Şık, iyi kesilmiş bir paspartunun eklenmesi, çerçeveli resmin görünümünü büyük ölçüde artırabilir. Çerçevelenmiş resmin görünümünü maliyetsiz,  tamamen özelleştirmenizi sağlayan, bir avuç temel malzeme kullanarak kendi paspartunuzu kesmeyi öğrenmektir.

Bölüm1

Malzemelerinizi Toplama

 1. Hazırlamak istediğiniz resmi hazırlayın. Resme bir göz atın ve ihtiyaç duyacağınız boyuta ve / veya çerçeveye ilişkin bir fikir edinin. Tamamlanan proje, görüntüyü göstermek için ön mat pasın ortası kesilmiş olarak, iki adet tek boyutlu paspartu arasında kasanız resmi içerecek. En azından iki adet paspartup arçasına ihtiyacınız olacak: bir tanesi resim için destek, diğeri ise resmin ön tarafını saran bir “pencere çerçevesi” kesimi. Sergilere yönelen sanat eseri gibi daha büyük resimler açıkça daha büyük paspartular gerektirir, ancak paspartunun kesin spesifikasyonları da resmin etrafında görünmesini istediğiniz parçanın miktarına bağlıdır.
 2. İstediğiniz bir paspartu stili üzerine karar verin. Paspartular birçok farklı renkte, desende ve kalınlıktadır. Çerçeveleyeceğiniz resmin iyi bir görünümünü arıyorsanız, paspartunun çerçevenin içinde resim kenarlarında dolaşıp çıkmayacağına karar vermek için bir paspartu (veya birden çok katmandan faydalanmayı seçerseniz birkaç paspartu) seçin veya bir çerçeve olarak hizmet etmesini sağlayın. Çerçevelediğiniz resmin, çok katmanlı pencere çerçeve paspartularının eklenen derinliğinden faydalanabileceğini düşünüyorsanız, birbirini tamamlayan renk ve doku kombinasyonlarındaki paspartuları seçin. 

  • Paspartu Kağıdı birçok farklı kalınlıktadır. Kesim için seçtiğiniz kalınlık arttıkça, paspartunun iç malzemesi tarafından oluşturulan “beyaz çizgi” nin genişliği ve derinliği bitmiş parçanın kenarlarında olacaktır. Sonuç olarak, kesik iç kenarları gizlemek için daha kalın paspartu tipleri düz beyazlarda daha iyi görünebilir.
  • Paspartu pano iki genel kalite aralığında da mevcuttur. Standart paspartu kağıdı, profesyonel olarak sergilenmek istenmeyen fotoğraflar ve baskılar için uygundur; arşiv minder paspartusu ise sergi kalitesidir ve bu nedenle daha fazla maliyet alır. Arşiv minder paspartusu orijinal sanat eserleri ile, özellikle sanat eseri sanat malzemeleri ile arşiv materyalleri üzerinde çalışıldığında kullanılmalıdır.
 3. Bir kesme aleti seçin. Paspartu kesmek için, mükemmel düz çizgileri kesebilecek keskin bir bıçağa ihtiyacınız olacak. En kolay kullanılabilir ve en az pahalı olan seçenek, sabit saplı standart bir maket bıçağı veya kutu kesicidir. Ayrıca, özel bir kayar kağıt kesici alet satın alabilirsiniz, ancak bunlar daha pahalı olma eğilimindedir ve hata yapmadan kullanmak için daha fazla bir öğrenme eğrisi gerektirir.

  • Maket bıçakları, X-Acto bıçakları ve kutu kesiciler, tamamen keskin bıçakları kullanmaktadır. Bu araçları kullanırken çok temkinli olun.
  • Paspartu kesim kitleri, çoğu sanat mağazasında satın alınabilir ve paspartuları tek bir istasyonda ölçmek, hizalamak ve kesmek için daha kolay hale gelir, ancak bu pahalı bir cihazdır.

   

 4. Cetvel ve ya T-Kare kullanın. Kenar çizgisi, görüntüyü ve çerçeveyi sığdırmak ve düz kenarların kesilmesine yardımcı olmak için paspartuyu ölçmek için kullanılacaktır. T-kare, hassas açıları ölçmenize olanak tanıyan ek bir fayda sağlar. Ayrıca, paspartunun tüm taraflarının genişliğini tutarlı kılmak için cetvele veya T-kare’ye ihtiyacınız olacaktır.

  • Ağır metal cetveller daha iyi çalışacak, zira bunlar altındaki kağıdı sabit tutmak için biraz ağırlık veriyorlar ve kesme aletinizle zarar vermeleri konusunda endişelenmeniz gerekmeyecek.

Bölüm2

Paspartuya Uygun Ölçüm

 1. Çerçevelemek istediğiniz resmi ölçün. Paspartuya sığacak şekilde keseceğiniz resmin yüksekliğini ve genişliğini ölçmek için cetveli kullanın. Kestiğiniz paspartuların her ikisi de resmin boyutunu tam olarak eşleştirmelidir; ikinci (pencere çerçevesi) paspartunun iç alanı resmi tutmak için resmin kendisinden en az yarım cm daha küçük kesilmesi gerekecektir. Resmin boyutlarını yazın ve şimdilik kenara koyun.
  • Bu adımda, resim üstüne gitmek için pencere paspasını ne kadar kesmek istediğinize karar verebilirsiniz. Resmin yalnızca bir bölümünün görünmesi gerekiyorsa, kenarlardaki odak olmayan alanı doldurmak için daha geniş bir paspas dolduracak ve resmin tam olarak istediğiniz yere ortalanmasına izin verilecektir.
 2.  

  Çerçeveyi ölçün. Kullanmak istediğiniz çerçeveyi seçtiyseniz, ön camı veya plastik malzemeyi çıkarın ve arka plakayı çıkarın. Paspaslar ölçüldüğü ve resmin bulunduğu çerçevenin iç bölümüne sığacak şekilde kesileceği için referans için kullanacağınız destek panosu. Çerçevenin boyutlarını kopyalayın, çeşitli ölçümlerin ne için olduğunu ayırt edin.

  • Satın aldığınız çerçevelerin çoğunun özellikleri listelenmiş olacaktır. Bu ölçüyü dikkate almayın ve kendinizinkini alın. Kestiğiniz hasırın çerçeveye sığabilmesi zorunlu olduğu için, boyutlandırma şansı yakalamamanız daha iyi.
 3.  

  Pencere hasır için bir beden seçin. Resim veya sanatın boyutları göz önüne alındığında, pencere paspartunun kesilmesi için hangi boyutta en iyi sonucu alacağınıza karar verin. Pencere hasırı, resmin ön yüzünün kenarlarına yerleştirilir ve resmi biraz örtüştüğünden, resmin çok fazla örtüşmeyen bir pencere kenarı boyutuna yerleşir. İkinci döşeme tahtasının arkasında, pencere çerçevesini kesmeyi düşündüğünüz resmin ölçümlerini izleyin.

  • Çoğu küçükten büyüğe doğru resimlerde, genişliği yaklaşık 1cm-3cm olan bir pencere kenarı, resim için fazlasıyla kaplamadan güzel bir çerçeve oluşturacaktır.

 

Bölüm3

Paspartu Kesme

 1. İlk paspartunun kesileceği yeri işaretleyin. Daha önce ölçtüğünüz çerçeve arka plandaki boyutlara bakın. Bu ölçümleri kullanarak, cetveli veya T-kare paspartunun ilk kenarına yerleştirin ve matın kesici kenarının bulunduğu arka tarafında kalem ile işaretleyin. Paspartunun üst kenarından başlayın ve birkaç cm bir küçük bir çentik açın. Bu, keserken takip etmeniz gereken noktalı bir çizgi verir ve cetvel herhangi bir noktaya kayarsa kesme yörüngesini yeniden düzenlemenize yardımcı olabilir.
  • Paspartunun arka tarafında işaretleyin ve kesin. Böylece, işaretleriniz veya kesme kusurlarınızın hiçbiri bitmiş mat yüzey üzerinde görülecektir.
 2. İlk (arka) paspartuyu kesin. Maket bıçağı, kutu kesici veya mat kesici aletini alın ve cetvelin kenarıyla hizalayın. Kesici kenarın cetvelle aynı hizada olduğundan emin olun; bir paspartu aleti kullanıyorsanız, kesici kaymayacak şekilde kendi kenarı ile kayan bir ek olacaktır. Elle keserken, kesim yaparken hareket etmesini önlemek için cetvele veya T-kare doğru sıkıca bastırdığınızdan emin olun. Paspasın tamamını hareket boyunca eşit basınç uygulayarak yavaş ve sabit bir hareketle kesin. Kalıbın kalan üç kenarında kesme işlemini tekrarlayın, uzunluk ve genişliğin doğru olduğunu ve doğru miktarı kestiğinizi tekrar kontrol edin.
  • Paspartu kesilirken sertçe bastırın. Kesimi temiz ve düz tutmak için ilk geçişte gitmek en iyisidir, ancak bu mümkün değilse eğri kesikler izleyerek daha hafif geçişler yapın.
  • Sadece kısmen tamamlanmış bir kesmeye devam etmek için bıçağınızı dikey olarak aşağı itin, bıçağın açısını ayarlayın ve kesmeye devam edin.
  • Hatırlayın: önce güvenlik . Kesici takımların yanlış kullanılması nedeniyle ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. Yavaşça kesin ve tüm parçaları bıçak ağzından uzak tutun.
 3. İkinci (pencere çerçevesi) pasparusunu kesin. İkinci paspas tahtasını birincil spesifikasyonlara göre kesin. Bu paspartu, resmin önü için pencere çerçevesi olarak kullanılacaktır. Hayali bir renk veya desen seçilmişse, çerçeve ön ve orta olacak ve resmin estetiğini tamamlayacak şekilde pencere kağıdı için kullanmanız gereken bir renk olmalıdır. Pencerenin çerçevesinin dört yanını dikkatli bir şekilde keserken bir kez daha, cetvel kenarının size rehberlik etmesine izin verin.
  • Pencere çerçevesinin dış boyutları, birlikte takılacağı için destekli keçe ile aynı olmalıdır. İç boyutlar bir tercih meselesi, ancak genelde 1cm-13cm lik bir pencere çerçevesi en iyi görünür.
 4.  

  Katmanlı paspartular oluşturun. Daha karmaşık katmanlı bir görünüm oluşturmak istiyorsanız, birden çok pencere çerçevesi paspasını kesin ve her biri yaklaşık bir 10cm ila 2cm daha küçük olanı öncekinden daha küçük yapın. Paspartuları resmin etrafına konsantrik olarak yerleştirin. Katmanlı paspartuları kullanırken, çeşitli renkleri veya desenleri değiştirebilir ve bu sayede resmin çevresindeki alanı daha derin ve daha süslü hale getirebilirsiniz.

  • Paspartu katlarken, her paspartuyu ayrı ayrı ölçüp kestiğinizden emin olun ve bu, tasarımın bir parçası olmadığı sürece paspartular arasındaki ebat değişikliklerini tutarlı tutun.
 5.  

  Paspartuları sabitleyin. Resmin altındaki paspartunun üzerine yerleştirilmesi ve ardından cam çerçevenin çubukların üzerine yerleştirilmesi. Her iki paspartu sıralandıktan ve resmin merkezlendiğinden emin olduktan sonra küçük şerit sanatçı bandını alıp hafifçe cubuk yarıları sopa ile birleştirin. Örtülü resmi ters çevirin ve arka kenarlar arasında bantlayın. Bundan sonra bandın şeritlerini ön taraftan çıkarabilirsiniz ve paspartular resmi çevreleyecektir. Bu kadar! Yeni resmi çerçeve içine yerleştirin veya isterseniz paspartuları kaba bir çerçeve gibi hareket etmesine izin verin.

  • Şeridi mat üzerine uygulamadan önce bandı bir parça kumaşa yapıştırın. Bant çok yapışkanlıysa, çıkarırken mat veya resmi yırtabilirsiniz.
  • Orijinal resim için örtülü olduktan sonra gerçek bir örtülü çerçeve bulmanız önerilir. Aksi takdirde, maruz bırakıldıysa sanatın zarar görmesi veya lekelenmesi riski taşırsınız.

  Kaynak: www.wikihow.com