Resim Çerçeveleme İşlemi

Resim Çerçeveleme İşlemi
2 Ekim 2017 admin

RESİM  İÇİN, MADDELERLE ÇERÇEVELEME İŞLEMİ

Resiminiz var. Şimdi sadece bir çerçeveye dönüştürmeniz gerekiyor. Ancak hangi çerçeve boyutuna ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabını anlamak kolaydır. Bir cetvel veya metre tutun ve işe başlayalım.

Resminizin dış boyutlarının tam yüksekliğini ve genişliğini en yakın 1/8 cm ölçmeniz gerekir. Bu boyutlar resim çerçevesinin ve / veya ihtiyacınız olan yüzün boyutunu temsil eder. Örneğin, çerçeve listemizi görüntülediğinizde ve satış için 18 x 24cm çerçeve gördüğünüzde, bu çerçeve 18 x 24cm baskıya uyacak şekilde oluşturulmuştur.

paspartu olmayan bir baskıyı ölçme

YALNIZCA BIR GÖRÜNTÜYÜ ÇERÇEVELEME YAPARKEN YÜKSEKLİĞIİVE GENİŞLİĞİ ÖLÇÜN.

1. YÜKSEKLİK
2. GENİŞLİK

18 x 24cm baskıya paspartu eklemek istediğinizi varsayalım, hangi boyutta sipariş verebileceğinizi nasıl biliyorsunuzdur. Standart paspartu çerçevemimizin tümü, toplam yüksekliğinize ve genişliğinize toplam 4 cm ekleyerek, 2 cm bir kenar boşluğuna sahiptir. Dolayısıyla, 18 inç x 24 cm mat renkli baskıda 22 cm x 28 cm ölçülür ve bu nedenle 22 cm x 28 cm çerçeve ve paspartu sipariş etmeniz gerekir.

paspartu ile baskıyı ölçme

PASPARTU İLE BİR GÖRÜNTÜYÜ ÇERÇEVELEME YAPARKEN GENEL YÜKSEKLIK VE GENIŞLIĞI ÖLÇMENIZ GEREKECEK.

1. GENEL YÜKSEKLİK
2. TOPLAM GENİŞLİK
3. GÖRÜNTÜ YÜKSEKLİĞİ *
4. GÖRÜNTÜ GENİŞLİĞİ *

* DOĞRU PASPARTU VE ÇERÇEVE BOYUTUNU BELIRLEMEK IÇIN HEM YÜKSEKLIĞE HEM DE GENIŞLIĞE 4 cm EKLEMEYI UNUTMAYIN.

ÇERÇEVE PROFİLLERİ VE UYUMLU ÇERÇEVE ÖLÇÜMÜ

Çerçeve profilinizi ve bir tavşanın nasıl çalıştığını anlamak, doğru bir çerçeve boyutunun belirlenmesinde önemlidir. Kalıp profili dört temel ölçüm ile tanımlanır; kalıplama yüksekliği, kalıplama genişliği, tavşan derinliği ve tavşan genişliği.

KALIP PROFILI:

1. KALIPLAMA YÜKSEKLIĞI
2. KALIPLAMA GENIŞLIĞI
3. LAMBA DERINLIĞI
4. LAMBA GENIŞLIĞI

Lamba, baskının resmin çerçevesine monte edildiğinde oturduğu çıkıntı veya “dudak” alanıdır. Bir lamba genişliği ¼ “çoğu çerçevede standarttır ve çerçevenin görüntülenebilir alanı ile ‘uygun’ boyut arasındaki farkı oluşturmaktadır. Büyük kalınlıkta bir baskıda bulunursanız, lamba yüksekliği devreye girer. Bu durumda, çerçeveleme ihtiyaçlarınız için yeterince derin bir lambalı bir resim çerçevesi aramanız gerekir.

Doğru boyuttaki resim çerçevesini alabilmek için, çerçevelerin nasıl ölçüldüğünü ve görüntülenebilir açılma ile ‘uygun’ boyut arasındaki farkı anlamak önemlidir. Açılma veya görüntülenebilir alanı önten ölçme (ekran tarafı) yanlıştır. Ayrıca çerçeve kalıplama dışına ölçmek de yanlış.

Açıklığı ön tarafından ölçmeyin
İÇ AÇIKLIĞI ÖNDEN ÖLÇMEK YANLIŞ.
Dış ölçüleri ölçmeyin
ÇERÇEVENIN DIŞ BOYUTLARININ ÖLÇÜLMESI YANLIŞTIR.

Arka taraftan (lamba dahil) çerçevenin açılıp ölçülmediği doğrudur. Bu, ‘uyması gereken’ boyut olarak bilinir. Bu, bir çerçevenin görüntülenebilir boyutu, lamba genişliğinden az ‘sığacak’ boyut olacak demektir. Örneğin, 18 cm x 24 cm bir çerçeve, 17.5 cm× 23.5 cm görüntülenebilen bir 18 x 24cm baskıya uyacak şekilde tasarlanmıştır.

arkadan gelen açılımı ölçün
LAMBA ALTINDAKI İÇ AÇIKLIĞIN ÖLÇÜLMESI DOĞRUDUR. ÇERÇEVENIN ‘TO FIT’ BOYUTU OLARAK BILINIR.
SIZDIRMAZ DONANIMINIZI AYARLAYIN

Sizden daha büyük bir çerçeve sipariş ettiğinizde asılı donanımın çerçeveye bağlanmadığını ve bir miktar montaj gerektirdiğini göreceksiniz. Panik yapmaya başlamadan önce, işlemin düşündüğünden daha kolay olduğunu size bildirin. Ancak, yeteneklerinizden hala şüphe ediyorsanız, size yol gösterecek adım adım ilerlemekten mutluluk duyarız.

Bu talşmatları ve hiçbir zaman resim çerçeveniz duvara asılacaktır.

ADIM 1: Asma donanımınızı içeren paket, satın alınan çerçevenizin arkasına ekli olarak bulunabilir. Teslimat sırasında çerçeveden ayrılması durumunda, sevkıyat kutusunun alt kısmına bakın. Paketin içinden D halkaları, Tel ve Vidaları ambalajından çıkarın. (Çerçevenizi asmaya hazır olduğunuzda ilave kanca ve çivi duvara monte edilecektir.)

ADIM 2: Çerçevenizin yatay veya dikey olarak asılıp kalmayacağını belirleyin. Çerçevenin arkasında hem sağ hem de sol taraf çerçevenin üstünden yaklaşık 1/3 mesafe ölçün. 3. Adım sırasında D-ring’lerinizin kurulacağı yer burasıdır.

ADIM 3: D halkaları verilen vidalarla takılmalıdır. Elektrikli / pille çalışan bir tornavida veya matkap önerilir. Düz halka çerçevenin üzerinde ve halka çerçevenin arkasında asılı olacak şekilde D halkaları takılmalıdır. Bu adım, çerçevenin hem sol hem de sağ tarafları için tekrarlanır. Çerçevenin karton desteğine D-halkaları takmaya DURMAMALIDIR.

ADIM 4: Çerçevenin hem sol hem de sağ taraflarına D halkaları takılmıştır. Teli gösterildiği gibi bir D-halkasından geçirin.

ADIM 5: Telin etrafında gösterildiği gibi birkaç kez bükün. Güvenli bir asılılık sağlamak için telin bir kısmını kendi içinden geçirin. Kabloyu, kablo uçlarında kendine gelmeyecek şekilde kullanırken dikkatli olun.

ADIM 6: Telin çerçevenin diğer tarafına gerilmesi ve bir miktar gevşeklik sağlayacak şekilde D-halkası boyunca ilerlemesi ve telin çerçevenin yaklaşık 6 inç ilerisinde kesilmesi. Daha sonra, çerçevenin bu tarafı için Adım 5’i tekrarlayın.